Kim jest hostessa i jakie są jej obowiązki zawodowe?
Spotkasz ją na wystawach, targach i innych imprezach branżowych organizowanych przez duże firmy. Będzie witać i oprowadzać gości, udzielać potrzebnych informacji uczestnikom wydarzenia, dbać o dobrą atmosferę przez cały czas jego trwania. To jednak wciąż nie wszystko! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o zawodzie hostessy, między innymi jakie warunki trzeba spełniać, żeby ubiegać się o taką pracę i na jakie zarobki można liczyć.
Co robi hostessa?
Obsługa targów i wystaw nie jest pracą łatwą. Dbanie o komfort gości to niejedyna rola hostessy. W zależności od umowy do jej obowiązków może należeć także rozdawanie ulotek i materiałów reklamowych, zbieranie podpisów i odpowiedzi do ankiet, zachęcanie do udziału w przewidzianych przez organizatora atrakcjach, serwowanie drinków i przekąsek, prezentowanie produktów i zachęcanie do ich testowania czy udzielanie wsparcia organizatorom imprezy.
Jakie wymagania trzeba spełniać?
Żeby pracować jako hostessa, trzeba wykazywać się następującymi kompetencjami miękkimi:
komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów – bycie hostessą polega na pracy z ludźmi, trudno będzie wypełniać obowiązki osobom nieśmiałym, zamkniętym w sobie i mającym trudności z budowaniem relacji,
przyjazne usposobienie i wysoka kultura osobista – hostessa ma ogromny wpływ na wizerunek firmy, dlatego koniecznie musi cechować się uprzejmością, życzliwością i dobrym wychowaniem.
Ważna jest też miła aparycja. Nie trzeba mieć figury modelki, ale koniecznie należy zadbać o paznokcie, włosy, skórę, schludny ubiór i szeroki uśmiech. Praca hostessy wymaga często dużo chodzenia lub wielogodzinnego stania. Z tego względu wskazane jest, żeby osoby podejmujące ten rodzaj pracy były wytrzymałe i sprawne fizycznie. Dużym atutem będzie też znajomość języków obcych na poziomie komunikatywnym. Szczególnie przyda się ona przy obsłudze imprez międzynarodowych np. konferencji czy spotkań biznesowych.
Ile zarabia hostessa?
W kwestii zarobków osób pracujących jako hostessy nie da się udzielić konkretnej odpowiedzi, bowiem na wysokość wypłaty wpływ ma wiele czynników. Począwszy od rodzaju wydarzeń, które obsługuje i zakresu obowiązków, a skończywszy na formie rozliczenia. Hostessy pracują w zdecydowanej większości przypadków na podstawie umowy zlecenia, jest to bowiem zajęcie najczęściej traktowane jako dodatkowe, a nie jako praca stała. Wypłata zależy więc także od liczby przepracowanych godzin.
Można poszukiwać pracy w tym zawodzie na własną rękę, jednak spokojną głowę i mniejszą presję związaną z kwestiami formalnymi zapewnia podjęcie współpracy z agencją hostess. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Hostessa nie musi za każdym razem podpisywać umowy z podmiotem, który zleca jej wykonanie pracy. Może też wybierać spośród zleceń zaproponowanych przez agencję, może odrzucić angaż, jeśli z jakiegoś powodu jej nie odpowiada. Stawka zaczyna się od 30 złotych za godzinę i w zależności od czynników, które opisane były wcześniej, może wzrastać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana